Choroby współczesnego świata zwane też chorobami cywilizacyjnymi lub chorobami XXI wieku są to choroby występujące globalnie z którymi mają problem wszystkie rozwinięte kraje. Większość zgonów to „zasługa” właśnie chorób cywilizacyjnych. Obecnie zalicza się do nich:

a) Cukrzyca – najprościej mówiąc jest to nieprawidłowa wartość glukozy we krwi. Nieleczona przechodzi w wyższe stadium i może doprowadzić nawet do śmierci. Objawy cukrzycy to min.: niewyjaśnione chudnięcie, ciągłe uczucie pragnienia, ogólne zmęczenie, senność, pogorszenie wzroku. W przypadku takich objawów należy czym prędzej udać się do lekarze, ponieważ mogą one oznaczać cukrzycę I stopnia. Objawy groźniejszej cukrzycy II stopnia są podobne: utrata masy ciała mimo normalnego spożywania posiłków, zwiększone uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu, ogólne zmęczenie organizmu, ciężka do opanowania senność w ciągu dnia, powolne gojenie ran. Jak już wspomniałem cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, której nie można lekceważyć, gdyż w krótkim czasie może ona zrujnować zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci.

współczesne choroby cywilizacyjne

b) Nadciśnienie - najczęściej występująca choroba cywilizacyjna w dodatku w tendencji rosnącej. Według szacunków jeśli nic się nie zmieni w roku 2025 będzie na nią chorować ponad 1, 5 miliarda ludzi. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo jest przyczyną wielu przedwczesnych zgonów. Jej objawy to oczywiście podwyższone ciśnienie przekraczające ogólnie przyjęte normy dla określonej grupy, zawroty i częste bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. W dodatku sprzyja ona innej chorobie miażdżycy.

c) Biurowa otyłość – także choroba cywilizacyjna z wyraźnie zauważalną tendencją rosnącą. Spowodowana jest nie tylko współczesnym jedzeniem zwanym fast food, ale także stylem życia zwłaszcza młodzieży. W czasach, gdy komputery, konsole do gier czy nawet telewizory nie były jeszcze tak powszechne młodzież wychodziła z domów, aby pograć w piłkę, pobiegać itp. po prostu była aktywna fizycznie. Obecnie większość młodzieży woli pograć w wirtualną piłkę, a jeśli chodzi o spotkanie z kolegami można porozmawiać np. na skype czy facebooku więc również nie ma konieczności wychodzenia z domu. Sama otyłość może nie jest groźna, ale bardzo sprzyja rozwojowi innych chorób jak np.: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Problem otyłości dotyczy wszystkich ludzi od małych dzieci, aż po starców. Nauczyciele wychowania fizycznego już od dłuższego czasu informują, że kondycja uczniów jest coraz gorsza.

d) AIDS – najgroźniejsza nieuleczalna choroba cywilizacyjna. Końcowa faza zakażenia HIV osłabia układ odpornościowy do tego stopnia, że nawet zwykłe przeziębienie może stanowić śmiertelne zagrożenie. Obecnie lekarze potrafią opóźnić rozwój choroby, jednak nie potrafią wyleczyć chorego. Można się zarazić poprzez kontakt seksualny z zakażonym lub jego krwią, chora matka może przenieść wirusa na dziecko. Objawy AIDS ( I faza trwa do 6 tygodni )– wysypka, bóle mięśni, powiększone węzły chłonne, potliwość, a nawet zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. W II fazie, która może trwać nawet kilka lat standardowymi objawami są: spadek masy ciała, ogólne zmęczenie, okresowe gorączki, częste biegunki, potliwość. Faza III ostatnia – zapalenie płuc, ciężkie biegunki, gruźlica, nowotwór skóry, drgawki, zaburzenia pamięci, grzybica przełyku.

e) Używki i uzależnienia – zalicza się do nich alkohol i papierosy, ale największym problemem są narkotyki. Uzależniają bardzo szybko i bez pomocy specjalistów mogą szybko doprowadzić do śmierci. Niekorzystnie wpływająca mózg wiele pobić, morderstw, grabieży jest popełnianych pod ich wpływem i to nawet przez osoby uchodzące za bardzo spokojne. Mimo, że są nielegalne to nie ma większych problemów z ich zdobyciem.

f) Depresja – jest bardzo groźna człowiek nie radzący sobie ze swoimi problemami, mający wszystkiego dość może próbować popełnić samobójstwo. Niby dzięki technologii życie staje się łatwiejsze, a z drugiej strony jest na tyle trudne, że depresja staje się na tak powszechna, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Obecnie ludzie nie potrafią poradzić sobie z tempem życia, które przypomina wyścig. Obawy o pracę lub bieg za karierą, ciągłe obawy o przyszłość, to wszystko w końcu może doprowadzić do depresji czyli końcowej fazy, gdzie człowiek ma wszystkiego dość i jest mu wszystko obojętne. Według szacunków w 2020 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą psychiczną – więc problem jest bardzo poważny.

g) Miażdżyca – ostatnią chorobą cywilizacyjną jaką opiszę jest miażdżyca. Głównym powodem problemu są ścianki miażdżycowe, które zwężają światło naczyń, gdy zwężenie będzie zbyt duże może dojść do zawału. Na domiar złego większość czasu nie odczujemy żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanej fazie pojawia się ból w klatce piersiowej, najczęściej promieniując do rąk, szyi oraz szczęki. Może również dojść do zaburzenia mowy i wzroku oraz chwilowych utrat przytomności.

 

Choroby cywilizacyjne są bardzo ważnym problemem z którym współczesny świat musi się zmierzyć.