Ból kręgosłupa to dla niektórych codzienny problem. Skutecznie rozprasza nas podczas pracy, a nieraz uniemożliwia ją, zmuszając do przejścia na zwolnienie oraz długie miesiące rehabilitacji.
Aby nie doprowadzić się do stanu, w którym trudno będzie wyleczyć swój kręgosłup, należy uświadomić sobie, że istnieje profilaktyka bólów kręgosłupa. Zawiera ona w sobie stosowanie się do kilku prostych zasad. Należy utrzymywać wyprostowaną postawę ciała, unikać garbienia się, nie dźwigać nadmiernych ciężarów, unikać gwałtownych ruchów skrętnych tułowia, podnosić przedmioty po uprzednim przykucnięciu.
Profilaktyka bólów kręgosłupa zwiera w sobie także elementy ergonomii stanowiska pracy. Jeżeli spędzamy dzień przed komputerem, wysokość monitora, klawiatury, biurka i krzesła obrotowego powinna być dostosowana indywidualnie do nas. Fotel biurowy, na którym siedzimy powinien być ergonomiczny.

ergonomiczne krzesło obrotowe

Ergonomiczne krzesła obrotowe to przedmiot wyposażany w mechanizmy pozwalające na ręczne wyregulowanie fotela to postaci, w której jego użytkownikowi jest najwygodniej. Tak by przecież polega ergonomia. Nasze ciała powinno być podczas pracy w biurze maksymalnie rozluźnione, profil fotel biurowego powinien być dopasowany do specyficznej budowy użytkownika. Ergonomiczne fotele biurowe to często krzesła obrotowe z mechanizmem synchronicznym oraz płytą przesuwną siedziska. Takie fotele są standardem wyposażenia w korporacjach i urzędach. Stosuje się je profilaktycznie,aby pracownik czuł komfort i wygodę a przede wszystkim skupił się tylko na pracy. 
Należy pamiętać też o odpowiednim oświetleniu. W pracy fizycznej należy nosić wygodne obuwie i odzież, unikać sięgania i wykonywania czynności ponad głową, co obciąża kręgosłup lędźwiowy. Powinno się także korzystać z pomocy, takich jak wysokie siedziska (by nie stać przy wysokich blatach), czy stołki, dzięki którym dostaniemy się na wyższe półki.
Bólom kręgosłupa można zapobiegać. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami profilaktyki i zacząć je stosować, aby nie skazać siebie na wykluczenie z codziennych obowiązków, za czym czasem idzie utrata pracy i przejście na rentę. Należy zainteresować się tym tematem zanim będzie za późno.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz